#Новини

Український бізнес вимагає від Кабміну зупинити економічний геноцид

Власники українського бізнесу вирішили об’єднатися та вимагати від Кабміну зупинити вибіркові галузеві обмеження. Їхня ціль — отримати рівні умови для роботи підприємців, компаній та підприємств за умов жорсткого дотримання санітарно-епідемічних норм, але без закриття на локдаун.  Далі — офіційне звернення.

“Представники вітчизняного бізнесу, як і влада України, стурбовані епідемічною ситуацією в країні. Разом з тим, кризові явища в економіці, спровоковані заборонами на діяльність більшості українських підприємців, ставлять під загрозу перспективи розвитку нашої держави та добробут її громадян.

Періодичні довготривалі обмеження та заборони на ведення підприємницької діяльності без надання рівноцінної фінансової підтримки з боку держави вже призвели до часткового чи навіть повного закриття багатьох бізнесів.

За оцінками галузевих асоціацій втрати бізнесу на сьогодні складають:

  • Ресторанна сфера. Падіння виручки на 50% в 2020 році, а також скорочення персоналу на 33% в тих ресторанах, які залишилися на плаву. Близько 30% закладів закрилося.
  • Непродовольчий роздріб. Продажі в роздрібних мережах, робота яких була заборонена в період жорстких карантинних обмежень, в минулому році скоротилися на 30-40%.
  • Торговельна нерухомість. Сумарні втрати обороту орендарів торгових центрів в період локдауна і карантину вихідного дня в 2020 році перевищили 62 млрд грн. Самі торговельні центри за цей період втратили близько 8 млрд грн.
  • Легка промисловість. Обсяги виробництва у 2020 р. скоротилися на 6,1%. За оцінкою Асоціації «Укрлегпром» в 2020 році роботу втратили близько 20 тисяч осіб.
  • Культурно-розважальна сфера. Відвідуваність і доходи мереж кінопрокату скоротилися приблизно на 60%. Внаслідок недоотримання виручки гравці ринку були змушені скоротити штат щонайменше на 30%.
  • Спортклуби. Більше 20% або близько 350 українських спорт-клубів закрилися назавжди. У кожному з них було скорочено від 6 до 10 співробітників.

Цей перелік можна продовжувати і продовжувати.

Відповідно до чинного законодавства України всі підприємства є рівними у своїх правах та обов’язках. Частиною 2 ст.25 Господарського кодексу України органам державної влади і органам місцевого самоврядування, що регулюють відносини у сфері господарювання, забороняється приймати акти або вчиняти дії, що визначають привілейоване становище суб’єктів господарювання тієї чи іншої форми власності, або ставлять у нерівне становище окремі категорії суб’єктів господарювання чи іншим способом порушують правила конкуренції.

Відповідно до ст.26 Господарського кодексу України держава гарантує додержання прав і законних інтересів підприємства та його членів; збитки (включаючи очікуваний і неодержаний доход), завдані підприємству в результаті виконання вказівок державних або інших органів чи посадових осіб, які порушили права підприємства, а також внаслідок неналежного здійснення такими органами чи посадовими особами передбачених законодавством обов’язків щодо підприємства, підлягають відшкодуванню цими органами за їх рахунок. Спори про відшкодування збитків вирішуються судом.

Частиною 1 ст.31 Господарського кодексу України дискримінацією суб’єктів господарювання органами влади у цьому Кодексі визнається обмеження прав суб’єктів господарювання щодо придбання та реалізації товарів.Пандемічні карантинні обмеження, на жаль, довели, що наразі держава дискримінує частину суб’єктів господарювання. Зокрема, забороняючи приймання відвідувачів у сфері громадського харчування, роботу ТРЦ, дитячих розважальних центрів, роботу кінотеатрів, театрів, концертних та спортивних залів тощо.

Більшість підприємств, які сьогодні підпадають під обмеження, є соціально відповідальними та готові сумлінно дотримуватися всіх протиепідемічних заходів. При цьому наразі всі вони автоматично втрачають можливість працювати, несуть збитки, їх працівники не отримують зарплату, а держава – податки. Втрати несуть не лише компанії, робота яких безпосередньо заборонена, а й промисловість, яка фактично позбавлена каналів реалізації своєї продукції. За кожним промисловим підприємством стоять постачальники сировини та комплектуючих. Таким чином карантинні обмеження сьогодні мають прямий негативний вплив на тисячі промислових підприємств.

Організація вакцинації українців також викликає багато запитань з боку бізнесу. Саме вакцинація, а не локдауни є ключовою відповіддю на виклики, що ставить перед нами пандемія. Важливо вакцинувати всіх бажаючих. Зокрема, ми як роботодавці готові профінансувати вакцинацію своїх працівників.

З огляду на руйнівні наслідки карантинних обмежень для економіки та населення України: падіння ВВП та податкових надходжень, стрімке зростання безробіття та зниження рівня життя населення, вимагаємо термінового проведення консультацій з Урядом для розробки та внесення відповідних змін до постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020 р. з тим, щоб дозволити під час локдауна на рівних умовах працювати всім суб’єктам підприємницької діяльності, які належним чином дотримуються санітарних та епідемічних норм, незалежно від виду діяльності.

Ми готові брати активну участь в розробці таких змін та надати всю необхідну експертну допомогу. Уряд повинен визначити перелік оптимальних санітарних та протиепідемічних заходів, які дозволять забезпечити баланс роботи бізнесу та безпеки громадян.

До моменту виконання вищезазначених вимог розпочинаємо загальноукраїнську акцію «Ми хочемо працювати!»

Федерація роботодавців України (ФРУ) – Голова Ради ФРУ – Дмитро Олійник.

Спілка українських підприємців (СУП) – Виконавчий директор СУП Катерина Глазкова.

Асоціація Укрлегпром – Голова Асоціації – Тетяна Ізовіт.

Українська асоціація кераміки (УАК) – Виконавчий директор – Іоан Ліщинський.

Асоціація ритейлерів України – Голова правління – Андрій Жук.

Українська рада торгових центрів – Голова УРТЦ – Максим Гаврюшин.

УРА (Українська ресторанна асоціація) – Президент УРА – Сергій Трахачов.

Асоціація Меблевиків України – Президент Асоціації – Володимир Патіс.

Національна Ресторанна Асоціація України (НРАУ) – Координатор правління – Сергій Гусовьский.

Українська Асоціація Виробників Електротехніки – Президент Асоціації Олександр Громико.

Асоціація «Парфумерія та Косметика України» – Голова Правління АПКУ – Руслан Кузьменко.

Та багато-багато підприємств, організацій та приватних підприємців – детальніше тут.

Виставковий центр “КиївЕкспоПлаза” доєднується до загальноукраїнської акції.

Підписатися на новини

Дякуємо
за підписку

Тепер ви будете отримувати повідомлення про наші новини.